200 de porci lasati sa moara intre granita Romaniei cu R. Moldova

Date:

Share post:

De mai bine de 24 ore un camion cu circa 200 de porci din Romania a ramas blocat la granita cu Republica Moldova, chiar daca fermierul roman detine toate documentele necesare pentru export cu avizele autoritatilor romane.

De mai bine de 24 ore un camion cu circa 200 de porci din Romania a ramas blocat la granita cu Republica Moldova, chiar daca fermierul roman detine toate documentele necesare pentru export cu avizele autoritatilor romane.
Tara vecina a modificat legislatia, ceea ce a facut ca vamesii moldoveni sa opreasca exportul de porci, desi nu exista notificari pentru tara noastra in acest sens. Dupa ce camionul a trecut de granita Romaniei, acesta este considerat iesit din tara, iar intoarcerea este de asemenea blocata avand in vedere restrictiile impuse pentru importurile din Republica Moldova pe fondul evolutiei pestei porcine africane.
Porcii sunt tinuti in acest moment in camion intre granite, langa vama Albita si risca sa moara de sete si de foame din cauza unui viciu legislativ. In tot acest timp, autoritatile romane paseaza responsabilitatea de la o institutie la alta. Vom reveni cu amanunte.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.