Petre Daea vrea sa stimuleze consumul de shaorma din carne de oaie

Date:

Share post:

Shaorma dincarnede oaie va putea fi degustata in cadrul programului Alege oaia!, iar o retea de restaurante va prezenta cateva meniuri realizate dincarnede oaie, a anuntat ministrulAgriculturii, Petre Daea.

Shaorma dincarnede oaie va putea fi degustata in cadrul programului Alege oaia!, iar o retea de restaurante va prezenta cateva meniuri realizate dincarnede oaie, a anuntat ministrulAgriculturii, Petre Daea.


Am pornit un program, Alege oaia!, pentru a stimula consumul decarnede oaie. El are doua axe: vrem sa popularizam in toata tara pe tiparul pe care l-ati vazut in capitalele de judete si sa incepem sa realizam si infrastructura necesara, adica sa deschidem magazine care sa vanda aceste produse, in asa fel incat consumatorul sa le gaseasca, si sa stimulam astfel introducereacarniide oaie in restaurante. n cadrul acestui program, vor fi trei evenimente, iar unul va fi la o scoala de bucatari, unde facem niste meniuri dincarnede oaie. O a doua lectie deschisa: un procesator o sa pregateasca o shaorma dincarnede oaie si sa speram ca vom gasi si ingredientele necesare pentru a vedea ca acest produs se poate valorifica, fiind extrem de valoros, a spus Daea.

De asemenea, ministrul a precizat ca de anul viitor, in Bucuresti, vor exista magazine si unitati de comercializare speciale pentru carnea de oaie si produsele dincarnede oaie.
Nu in ultimul rand, Petre Daea a reiterat ca toate produsele romanesti vor fi promovate, nu numai carnea de oaie si lana, ci si carnea de porc si de pui, sau mierea.

Facem aceste actiuni si cu lana si cu carnea de oaie si cu porcul si cu toate celelalte, cu puii si cu mierea pentru copii, pentru a promova produsele romanesti, pentru a promova consumul de produse romanesti si a putea intra in supermarketuri. Odata intrate, decizia o va lua consumatorul dupa ce degusta produsul, iar supermarketul isi va putea plia conceptul comercial. Am pornit cu oaia, dar Kaufland s-a angajat ca pana in 2020 circa 60% din productia decarnede porc sa fie romaneasca si eu mi-am dat semnatura, pentru ca ce este mai sfant decat sa fii crescator de animale in Romania, dar, in acelasi timp, sa fii si consumator al produselor pe care le faci cu atat de multa stradanie, cu atat de mult efort, dar si cu mult suflet, a mai spus Petre Daea.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.