Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Date:

Share post:

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.

Potrivit unui comunicat de presă al instituţiei, în luna mai au fost ridicate măsurile de restricţie şi au fost asanate ultimele două focare le acestei boli infecţioase în localităţile Şimian şi Suplacu de Barcău.

 

Pentru supravegherea virusologică a pestei porcine africane, medicii veterinari ai DSVSA au recoltat probe de la 191 porci domestici şi 199 mistreţi.

 

‘În cursul lunii nu au fost identificate focare noi de evoluţie a pestei porcine africane la porcii domestici. Precizăm faptul că la data emiterii prezentului comunicat în judeţul Bihor nu sunt focare de pestă porcină active’, transmite DSVSA Bihor.

 

Comunicatul instituţiei menţionează că, în luna mai 2026, DSVSA Bihor a efectuat 913 controale pe domeniul siguranţei alimentare, în unităţi de producţie, procesare şi comercializare şi alte 1.1267 de controale privind sănătatea şi bunăstarea animalelor, în diverse unităţi şi exploataţii.

 

În prima categorie, în urma verificărilor au fost aplicate 33 de amenzi, totalizând 245.600 lei, fiind retrase 29,8 kilograme de produse neconforme, în principal din cauza comercializării în spaţii neautorizate sau neigienice. De asemenea, au fost soluţionate opt alerte europene (RASFF şi AAC).

 

iar în sectorul animalelor, au fost aplicate 40 de sancţiuni (nouă avertismente şi 31 amenzi), în valoare totală de 55.200 lei. Principalele nereguli au vizat lipsa documentelor pentru animale, neidentificarea acestora şi nerespectarea măsurilor sanitare veterinare şi a evidenţelor din baza naţională de date.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

APIA: Sprijin financiar de peste 46 milioane lei pentru crescătorii de animale

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a plătit peste 46 milioane de lei crescătorilor de animale, sprijin solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor prestate în luna martie şi trimestrul I al anului 2026, a anunţat instituţia.