Oneţ (AFIR): Guvernul trebuie să fie mult mai aplicat pe partea de infuzie de capital în agricultură

Date:

Share post:

Guvernul României trebuie să fie mult mai aplicat pe partea de infuzie de capital în agricultură şi ar fi trebuit să vină anul acesta cu ajutoare de stat în valoare de măcar 5 miliarde de euro, a susţinut directorul general adjunct al instituţiei Ioan Oneţ, la un eveniment de profil.

‘Dacă tot la nivel declarativ sunt unii care declară că agricultura este pilonul sau unul dintre pilonii de bază ai economiei româneşti, cred că trebuie ca şi Guvernul României să vină cu acele ajutoare de stat. Avem cazul Investalim-ului care funcţionează. A avut şi anumite probleme în funcţionalitate, dar cât de cât am încercat să venim cu bani infuzaţi în piaţă din partea Guvernului României, şi cred cu tărie, mai ales la potenţialul pe care îl are România în domeniul agriculturii, că Guvernul trebuie să fie mult mai aplicat pe partea de infuzie de capital, pe proiecte susţinute, strict legate de banii din bugetul României. Pot să spun că noi, anul trecut, Ministerul Agriculturii, undeva la 5 miliarde de euro am plătit din fonduri europene. Eu cred că măcar cu 5 miliarde de euro ar fi trebuit să vină anul acesta de la Guvernul României, prin Ministerul Agriculturii, cu scheme de ajutor de stat, să intrăm pe procesare, unde avem o problemă mare, să intrăm pe anumite domenii, unde am văzut gradul de depunere în momentul în care am scos acele intervenţii. Agricultura românească are nevoie de infuzie de capital.(…) Cred că trebuie să ne aplecăm mai mult la ceea ce înseamnă într-adevăr susţinerea agriculturii în România şi AFIR este pregătită’, a transmis Oneţ, la conferinţa Pria Agriculture România.

 

În altă ordine de idei, oficialul AFIR a readus în atenţie problema agricultorilor cu obţinerea cofinanţărilor de la bănci pentru proiectele de atragere a fondurilor europene.

 

‘Încă un aspect pe care aş vrea să-l aduc în atenţia dumneavoastră – şi este o problemă reală a beneficiarilor noştri: sistemul bancar din România este foarte reticent la tot ceea ce înseamnă finanţarea pe tot ce înseamnă agricultura României (…) Chiar dacă există bonitate pe firmă, există un grad de risc ridicat (…) există o reticenţă majoră în a finanţa chiar şi acolo unde sunt contracte încheiate pentru absorbţia de fonduri europene. Avem feedback din partea beneficiarilor noştri. Au avut o foarte mare problemă cu partea de cofinanţare. După cum bine ştiţi, Planul Naţional Strategic merge maximum până la 65% finanţare. Restul de 35% trebuie să vină beneficiarul cu partea lui. Din cauza multor factori pe care putem să-i discutăm, de câţiva ani încoace a fost destul de greu să ai resurse, pentru că au fost ani dificili, ani grei pentru unii, pentru alţii mai buni, oricum cred că la un proiect de câteva milioane de euro trebuie să existe un parteneriat corect între ceea ce înseamnă beneficiar, instituţie financiar-bancară şi instituţie publică, care până la urmă coordonează activitatea şi trebuie să vină în sprijinul beneficiarilor noştri’, a atras atenţia reprezentantul AFIR.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.