Tanczos: Din 24 aprilie, MADR a operat plăţi totale de peste 463 milioane de euro către fermieri

Date:

Share post:

O sumă de aproximativ 155 de milioane de lei este autorizată pentru plată la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură din Ajutoarele Naţionale Tranzitorii (ANT), iar joi, în principiu, pleacă alte 47 de milioane de lei către fermieri, a anunţat viceprim-ministrul şi ministru interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna, într-o conferinţă de presă.

‘Am câteva informaţii despre plăţile APIA. Avem undeva la 155 de milioane de lei autorizaţi pentru plată la APIA din Ajutoarele Naţionale Tranzitorii (ANT). Acest lucru înseamnă că suntem la 87%. Astăzi, domnul ministru Nazare (ministrul interimar de Finanţe – Alexandru Nazare – n. r.) ne-a acceptat solicitarea ca înainte de data de 20 să putem face plăţi şi din bugetul naţional, motiv pentru care săptămâna aceasta, mâine în principiu, pleacă alte 47 de milioane de lei din ANT şi alte forme către fermieri’, a afirmat acesta.

 

În ceea ce priveşte sectorul vegetal, Tanczos Barna a spus că plăţile pe ANT au ajuns la 97%.

 

‘În acelaşi timp, la vegetal suntem deja la 97% plăţi pe ANT. Săptămâna aceasta au operat colegii de la APIA câteva modificări la fermierii blocaţi. Erau în total în jur de 9.000 de fermieri care din diverse motive, inclusiv lipsă de soft şi alte chestiuni administrative care n-au fost bifate, rezolvate la timp, au fost blocaţi. Estimăm că după operaţiunile de luni şi de marţi numărul fermierilor blocaţi se reduce la 1.000 la nivel naţional’, a susţinut ministrul interimar.

 

În plus, săptămâna aceasta vor pleca spre fermieri şi sumele de la AFIR.

 

‘Ne apropiem de plăţile la zi şi la AFIR. Acolo am semnat împreună cu domnul Nazare un ordin comun pentru a facilita deschiderile de credite pentru AFIR şi lucrurile acolo intră pe un făgaş normal. Săptămâna aceasta pleacă şi acolo sumele către fermieri. În total, din data de 24 aprilie, Ministerul Agriculturii a operat plăţi totale în valoare de peste 463 milioane de euro către fermieri. Suma se compune din: FEGA – cam 121 de milioane, FEADR – 158 de milioane, bugetul naţional cofinanţare FEADR – 28 de milioane şi buget naţional – 155 de milioane pentru ANT. Sunt sumele autorizate care până la sfârşitul săptămânii se transformă şi în plăţi efective’, a subliniat şeful interimar de la Agricultură.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.