Cota de pescuit la calcan, majorata cu 32%

Date:

Share post:

Cota de pescuit la calcan din Marea Neagra pentru Bulgaria si Romania a fost majorata pentru prima data de la aderarea celor doua state la UE, iar in 2018 aceasta cota va fi de 114 tone, cu 32% mai mare decat actuala limita, a informat marti Ministerul Agriculturii din Bulgaria, transmite BTA.

Cota de pescuit la calcan din Marea Neagra pentru Bulgaria si Romania a fost majorata pentru prima data de la aderarea celor doua state la UE, iar in 2018 aceasta cota va fi de 114 tone, cu 32% mai mare decat actuala limita, a informat marti Ministerul Agriculturii din Bulgaria, transmite BTA.


Pentru sprot, s-a decis mentinerea unei limite de captura de 11,475 tone, din care 70% este alocata Bulgariei si 30% Romaniei.

Consiliul pentru agricultura si pescuit al UE (care a avut loc in perioada 11-12 decembrie, Bruxelles) a adoptat o serie de reglementari care limiteaza capturile pentru anumite stocuri de peste din Marea Neagra care afecteaza Bulgaria si Romania. Deciziile Consiliului vor fi aplicate de la 1 ianuarie 2018.

In anii precedenti, Comisia Europeana a incercat, fara succes, sa obtina o reducere de 15% a cotei de calcan in Marea Neagra, in ideea de a asigura un pescuit sustenabil, insa de fiecare data cotele de pescuit la calcan pentru Bulgaria si Romania au ramas neschimbate ca urmare a argumentelor ridicate de autoritatile de la Sofia si Bucuresti.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.