Tirul cu circa 200 de porci, in continuare blocat in vama Albita

Date:

Share post:

Autoritatile romane incearca sa rezolve situatia transportului de suine blocat de doua zile in vama Albita.

Autoritatile romane incearca sa rezolve situatia transportului de suine blocat de doua zile in vama Albita.


Transportul a plecat la export in conditii corecte din punct de vedere sanitar veterinar si legal, dar vecinii nostri de peste Prut au modificat legislatia in domeniu, fara a da termen de punere in aplicare. Pentru ca nu au notificat tarile vecine, s-a produs acest blocaj. Aceste animale nu pot fi reimportate, se afla la granita, intr-un loc sigur, iar reprezentantii ANSVSA au mers acolo pentru a incerca reglementarea acestei situatii, a declarat ministrul Agriculturii, Petre Daea.

Transportul cu aproximativ 200 de capete de porcine a primit permisiunea din partea Directiei Sanitare Veterinare Vaslui pentru trecerea spre Republica Moldova. Vama moldoveneasca a respins transportul din motive comerciale, explicand ca are interdictie sa primeasca porci din Uniunea Europeana. Este vorba despre un ordin care nu a fost adus la cunostinta autoritatilor din Romania.

Din cauza unui vid legislativ si a unui sistem informatic care nu permite redirectionarea animalelor, circa 200 de porci se afla in situatia de a muri de frig, foame si sete, cu pierderi insemnate pentru fermierul roman. In urma cu patru zile, acelasi fermier a mai facut un transport de porci in Republica Moldova. Nu inteleg cum este posibil ca in doar cateva zile porcii proveniti din acelasi lot, de la acelasi furnizor sa nu mai fie acceptati pentru livrare pe teritoriul tarii vecine, a afirmat Mary Pana, presedinte ACEBOP.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.