Peste 1.000 de angajati APIA protesteaza in fata Guvernului

Date:

Share post:

Peste 1.000 de angajati ai APIA din tara protesteaza, in fata Guvernului, solicitand ca personalul centrelor judetene sa fie salarizat pe grila administratiei centrale.

Peste 1.000 de angajati ai APIA din tara protesteaza, in fata Guvernului, solicitand ca personalul centrelor judetene sa fie salarizat pe grila administratiei centrale.


Astazi si maine protestam la centrele judetene si miercuri mergem la Bucuresti, in fata Guvernului. Peste 1.000 de oameni vor participa la protestul care va avea loc intre orele 10.00 si 15.00. Oamenii vor protesta pentru aducerea grilei din teritoriu la cea a aparatului central, a declarat Octavian Mateescu, liderul federatiei sindicale din Agentia de Plati si Interventii in Agricultura (APIA).

Aproximativ 500 de angajati ai Agentiei de Plati si Interventii in Agricultura (APIA) din tara au protestat, miercurea trecuta, in fata Ministerului Agriculturii, ei fiind nemultumiti de faptul ca, anul viitor, salariile vor scadea cu pana la 30%. Protestatarii au solicitat ca personalul centrelor judetene sa fie salarizat pe grila administratiei centrale.

Ministrul Agriculturii, Petre Daea, le-a transmis, miercuri, angajatilor APIA sa stea linistiti si sa munceasca in folosul si pentru fermieri pentru ca sunt platiti la zi si au nivele de retributie respectabile si meritate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.