Neptun Ramnic – singurul abator din Romania care realizeaza transarea la cald

Date:

Share post:

Neptun Ramnic este singurul abator din Romania care a implementat transarea la cald, procedeu care asigura o prospetime sporita a carnii de porc.

Neptun Ramnic este singurul abator din Romania care a implementat transarea la cald, procedeu care asigura o prospetime sporita a carnii de porc.


Pentru a obtine derogare de la ANSVSA, a fost nevoie ca reprezentantii abatorului sa demonstreze ca nu exista riscuri care sa puna in pericol calitatea carnii.

Prin transarea la cald, se evita aparitia incarcaturii microbiene care este posibila in cazul unei carcase refrigerate. Este o procedura veche, folosita de peste 40 de ani in Spania si Italia. In Romania, nu a fost implementata pana acum, se utilizeaza doar transarea la rece, urmata de depozitarea carnii in lazi, deoarece investitia in amenajarea unor spatii cu rastele pentru atarnarea carnii este foarte mare, explica Danut Dodu, directorul de productie Neptun Ramnic.

Este un castig de 20% pe intregul lant, ceea ce este fabulos la cantitati uriase. Incercam sa creionam si o lege in acest sens, deoarece ANSVSA nu avea pana acum norme care sa reglementeze transarea la cald, precizeaza Miron Dascalu, managerul Global Pig, grupul in care este inclus abatorul Neptun Ramnic.

Capacitatea de sacrificare a abatorului este de pana la 600 de porci si 150 de bovine pe zi. In spatiul de refrigerare pot fi depozitati 150 de porci transati la cald, capacitate care va fi dublata in anul 2018.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Related articles

Tanczos: CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026 şi a menţinut, totodată, interdicţia deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunţat ministrul interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.

ANSVSA: Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile

Educaţia alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile şi la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur şi sustenabil, a transmis Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook.

Ziua Gastronomiei Sustenabile: Autorități, retaileri și chefi dezbat viitorul alimentar al României

De Ziua Gastronomiei Sustenabile, sărbătorită anual pe 18 iunie, Asociația Sărbătoarea Gustului, cu sprijinul Fundației Auchan, a reunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale, ministerelor de specialitate, retaileri, producători locali și chefi bucătari într-un eveniment de gastro-diplomație menit să promoveze un stil de alimentație care protejează resursele planetei. Conferința, urmată de un cocktail dinner memorabil, a vizat integrarea educației gustului în școli și dezvoltarea lanțurilor scurte de aprovizionare, de la sămânță până la raft, pentru a asigura un model de consum alimentar responsabil pentru consumatori.

Bihor: Nu mai sunt focare active de pestă porcină africană în judeţ, anunţă DSVSA

Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor a anunţat că în judeţul Bihor nu mai există focare active de pestă porcină africană.